Jak prawidłowo przechowywać opony?
Jednym z obowiązków każdego właściciela samochodu jest wymiana opon w sezonie letnim oraz zimowym. Często zdarza się tak, że opony z poprzedniego sezonu są w dobrej kondycji i mogą być założone również kolejnej wiosny czy zimy. W takiej sytuacji kierowcy stają przed dylematem wyboru miejsca ich przechowywania. Nie każdy posiada wystarczająco dużo wolnej przestrzeni. Oprócz tego oponom należy zapewnić odpowiednie warunki, aby nie uległy zniszczeniu. Jak prawidłowo przechowywać opony i co zrobić, nie mając na nie miejsca?
Jakie warunki należy zapewnić przechowywanym oponom?
Opony, które mają spędzić kilka miesięcy w oczekiwaniu na nowy sezon, powinny być przede wszystkim czyste. Brud i pył należy usunąć wodą z detergentem. Ważne jest również, aby opony wyschły przed zapakowaniem. Dopiero wtedy można je zapakować do worków foliowych albo pokrowców – wilgoć powoduje parcenie gumy i korozję felg.
Wybierając miejsce do przechowywania opon, należy pamiętać, że nie może być narażone na promieniowanie słoneczne i ciepło, ponieważ wpływają niekorzystnie na gumę. Co więcej, opon nie powinno się przechowywać na otwartym powietrzu. Wybrane miejsce powinno być suche i mieć zapewnioną optymalną wentylację.
Właśnie dlatego dobrze sprawdzi się na przykład piwnica albo inne miejsce, w którym panują stałe warunki, jeżeli chodzi o wilgotność i temperaturę. Warto również pamiętać, że opony nie mogą być narażone na działanie substancji chemicznych, co oznacza, że nie można ich przechowywać w tym samym miejscu co odkurzaczy centralnych, sprężarek czy pieców. Nie mogą mieć również kontaktu z paliwami, środkami smarnymi i rozpuszczalnikami.
Co zrobić, nie mając miejsca do przechowywania opon?
Z uwagi na to, że opony zajmują sporo miejsca i wymagają określonych warunków przechowywania, nie każdy ma taką przestrzeń. W takich sytuacjach warto skorzystać z przechowalni opon. Nie trzeba wówczas martwić się o to, aby nie uległy zniszczeniu. Skorzystanie z takiej usługi bywa szczególnie przydatne w przypadku flot samochodowych, ponieważ przechowywanie opon wielu pojazdów wymaga ogromnych przestrzeni.