Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji samochodowej - o czym to może świadczyć?
Klimatyzacja w samochodzie już od dawna nie jest w Polsce luksusem dostępnym tylko w salonach najbardziej prestiżowych marek. Powoli staje się ona standardem nawet w małych, miejskich autkach z niżej półki. Co ciekawe, wciąż wielu kierowców nie wie, jak prawidłowo o nią dbać. Część z nich narzeka, że po jakimś czasie z „klimy” zaczyna brzydko pachnieć, gdy tak naprawdę – dopuszczają do tego oni sami.
Dlaczego z klimatyzacji śmierdzi?
W każdym układzie klimatyzacji samochodowej znajdują się filtry, które zapobiegają dostawaniu się do niej zanieczyszczeń z powietrza: brudu, sierści zwierząt, suchych liści itp. Filtr powietrza należy regularnie wymieniać, co część właścicieli aut ignoruje. Gdy filtr zapcha się takimi zanieczyszczeniami, staje się idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni i bakterii. To właśnie one odpowiadają za nieprzyjemny zapach. Trzeba też pamiętać, że nawet mimo wymiany filtrów, zawsze część drobnoustrojów pozostaje w przewodach „klimy”. Dlatego raz na jakiś czas warto wybrać się do zaufanego serwisu na odgrzybianie klimatyzacji. Wymiana filtrów i odgrzybianie wystarczą, by wątpliwy aromat z wywietrzników przestał uprzykrzać życie kierowcy i pasażerów.
Jak odgrzybić klimatyzację?
Dlaczego serwis klimatyzacji samochodowej warto zlecać specjalistom? Z wielu powodów. Przede wszystkim dysponują oni odpowiednim sprzętem i chemią do czyszczenia „klimy”, które z pewnością nie uszkodzą układu. Fachowcy przyjrzą się też pracy całego układu i usuną potencjalne awarie. Może bowiem okazać się, że w układzie brakuje czynnika chłodniczego, który należy uzupełnić, lub też zapchane przez długi czas filtry spowodowały dalsze usterki.